Zostań Księgowym Przyszłości

Konkurs Księgowi  Przyszłości


1marca 2018 r. ruszyła rejestracja drużyn w konkursie Księgowi Przyszłości. W tym roku do udziału zapraszamy tradycyjnie drużyny księgowych w trzech kategoriach – zawodowa, studencka, uczniowska, a także po raz pierwszy drużyny złożone z ekspertów płacowych i kadrowych (PiK).
Księgowi w tym roku startują już po raz trzeci. Testy i zadania konkursowe dotyczą zagadnień związanych z szeroko pojętą rachunkowością, przepisami podatkowymi, standardami pracy w księgowości, certyfikacją, etyką zawodową oraz nowoczesnymi technologiami. Konkurs Księgowi Przyszłości stawia jednak nie tylko na wiedzę z rachunkowości, ale także na pracę w zespole, znajomość nowoczesnych technologii  i umiejętność rozwiązywania problemów, są to bowiem cechy doskonałego księgowego.
Organizatorzy zadecydowali się na wprowadzenie do konkursu nowej kategorii, w której mogą rywalizować drużyny złożone z ekspertów płacowo-kadrowych. Podobnie jak księgowi muszą skompletować drużyny, odpowiedzieć na pytania dotyczące naliczania płac, przepisów prawa pracy oraz rozwiązywać przygotowane dla nich zadania.
Zwycięzcy w kategoriach zawodowej, PiK i studenckiej zdobędą bony szkoleniowe oraz vouchery na wspaniałe wakacje, a laureaci edycji uczniowskiej otrzymają sprzęt IT.  Konkurs to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę oraz zdobyć nowy potencjał dla rozwoju kariery.
Rejestracja drużyn konkursowych trwa od  1 marca 2018 r. i zakończy się  w ostatnim dniu I etapu konkursu – 11 kwietnia 2018 r. Uroczysty finał odbędzie się 14 czerwca 2018 r. podczas konferencji w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitety Olimpijskiego w Warszawie.
 
W poprzednich dwóch edycjach rywalizowało w sumie ok. tysiąca drużyn.
Zapisy oraz konkurs odbywają się online na portalu
www.ksiegowiprzyszlosci.pl.
Organizatorami ogólnopolskiego konkursu Księgowi Przyszłości są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Soneta sp. z o.o, producent oprogramowania enova365. 

ZASADY KONKURSU

Drużynowy charakter
Konkurs przeznaczony jest dla drużyn trzyosobowych. Każda z nich ma jednego lidera. Lider zakłada drużynę i zaprasza do niej jej członków. Tylko z konta lidera można rozwiązywać testy eliminacyjne i półfinałowe. Ponadto miejsce zamieszkania lidera decyduje o przynależności drużyny do okręgu.
Kategorie konkursowe
Drużyny rywalizują w 4 kategoriach dla:
-
zawodowych księgowych (kategoria zawodowa);
-
studentów kierunków ekonomicznych i szkół policealnych (kategoria studencka);
-
uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli 16 rok życia (kategoria uczniowska);
-
oraz NOWOŚĆ – dla specjalistów ds. płac i/lub kadr (kategoria PiK).
Parytet regionalny
W konkursie obowiązuje parytet regionalny, zgodnie z którym do kolejnych etapów będą przechodziły najlepsze drużyny z 6 wyodrębnionych okręgów Polski. Podział wygląda następująco:

  • okręg 1: mazowieckie, podlaskie

  • okręg 2: małopolskie, podkarpackie, lubelskie

  • okręg 3: dolnośląskie, opolskie

  • okręg 4: wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie

  • okręg 5: kujawsko pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie

  • okręg 6: łódzkie, śląskie, świętokrzyskie 

Etapy rywalizacji
Konkurs podzielony jest na etapy. Pięć etapów dla drużyn zawodowych, studenckich i PiK, oraz cztery etapy dla drużyn uczniowskich.
Zakres wiedzy
Pytania konkursowe dotyczą zagadnień związanych z rachunkowością, przepisami podatkowymi, standardami pracy w księgowości, certyfikacją, etyką zawodową oraz nowoczesnymi technologiami. W kategorii PiK pytania dotyczyć będą zasad naliczania płac oraz przepisów prawa pracy.
Finał i konferencja
Rejestracja drużyn konkursowych rozpoczyna się 1 marca 2018 r. i potrwa do zakończenia I etapu konkursu, a więc do 11 kwietnia 2018 r. Konkurs zakończy finał, który odbędzie się 14 czerwca 2018 r. podczas konferencji w budynku Polskiego Komitety Olimpijskiego w Warszawie.
Nagrody
Na laureatów konkursu czekają wspaniałe nagrody: zwycięzcy konkurs w kategoriach zawodowej,  PIK i studenckiej otrzymają wysokiej wartości bony szkoleniowe oraz vouchery wakacyjne. Pozostali finaliści otrzymają nagrody rzeczowe, w tym sprzęt IT.

PRZEBIEG I HARMONOGRAM

 

DATY

MIEJSCE I PRZEBIEG

WARUNKI AWANSU         

KATEGORIA ZAWODOWA, PIK I STUDENCKA

REJESTRACJA DRUŻYN ZAWODOWYCH, STUDENCKICH I PIK

1.03– 11.04.2018

Rejestracja drużyn konkursowych na portalu ksiegowiprzyszlosci.pl

Do konkursu kwalifikowane są drużyny trzyosobowe, których wszyscy członkowie znajdują się w tej samej kategorii konkursowej.

ETAP I

26.03 – 11.04.2018

Test kwalifikacyjny online składający się z 30 prostych pytań. Na wypełnienie testu drużyna ma 1 godzinę.

Do kolejnego etapu przechodzą wszystkie drużyny, które odpowiedziały poprawnie na min. 50% pytań.

ETAP II

12.04 – 25.04.2018

Test jednokrotnego wyboru online składający się z 30 trudnych pytań. Limit czasowy na każde pytanie to 3 minuty. Do pytań nie można wracać.

Z każdego okręgu do kolejnego etapu przechodzi do 5 najlepszych drużyn studenckich i PIK oraz do 10 najlepszych drużyn zawodowych.

ETAP III

26.04 – 9.05.2018

Test wielokrotnego wyboru online składający się z 10 trudnych pytań. Limit czasowy na każde pytanie to 3 minuty. Do pytań nie można wracać.

Do kolejnego etapu przechodzi najlepsza drużyna studencka oraz najlepsza drużyna zawodowa oraz najlepsza drużyna PIK z każdego okręgu (łącznie 6 drużyn w kategorii).

ETAP IV

10.05 – 23.05.2018

Opracowanie pisemne zadanego zagadnienia konkursowego.

Do finału przechodzą po 3 najlepsze drużyny z każdej kategorii (nie obowiązuje już parytet regionalny).

ETAP V (FINAŁ)

14.06.2018

Prezentacja opracowania przed jury oraz odpowiedź na pytanie dotyczące etyki. Finał odbędzie się w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.

Rozstrzygnięcie, które drużyny zajmą pierwsze, drugie i trzecie miejsce w swoich kategoriach.

KATEGORIA UCZNIOWSKA

REJESTRACJA DRUŻYN UCZNIOWSKICH

1.03– 11.04.2018

Rejestracja drużyn konkursowych na portalu ksiegowiprzyszlosci.pl

Do konkursu kwalifikowane są drużyny trzyosobowe, których wszyscy członkowie znajdują się w tej samej kategorii konkursowej.

ETAP I

26.03 – 11.04.2018

Test kwalifikacyjny online składający się z 30 prostych pytań.   Na wypełnienie testu drużyna ma 1 godzinę. Do pytań nie można wracać.

Do kolejnego etapu przechodzą wszystkie drużyny, które odpowiedziały poprawnie na min. 30 % pytań.

ETAP II

12.04 – 25.04.2018

Test jednokrotnego wyboru online składający się z 30 trudnych pytań.  Limit czasowy na każde pytanie to 3 minuty. Do pytań nie można wracać.

Z każdego okręgu do kolejnego etapu przechodzi po 1 najlepszej drużynie z okręgu.

ETAP III (ETAP IV W POZOSTAŁYCH KATEGORIACH)

10.05 – 23.05.2018

Opracowanie pisemne zadanego zagadnienia konkursowego. 

Do finału przechodzą 3 najlepsze drużyny (nie obowiązuje już parytet regionalny).

 

14.06.2018

Prezentacja opracowania przed jury oraz odpowiedź na pytanie dotyczące etyki. Finał odbędzie się w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.

Rozstrzygnięcie, która drużyna zajmuje pierwsze, drugie i trzecie miejsce.   

 

Polecamy

    • Świat Księgowych